Nominees Announced For 30th Annual IFP Gotham Awards

Jake Gyllenhaal, relic, gotham film awards

The Independent Filmmaker Project (IFP), the nation's premier member organization of independent storytellers, announced today the nominees for the 30th Annual IFP Gotham Awards. Eleven competitive awards will be presented to independent features and series.

The IFP Gotham Awards is one of the leading awards for independent film and signals the kick-off to the film awards season. As the first major awards ceremony of the season, the IFP Gotham Awards provide critical early recognition and media attention to worthy independent films. The awards are also unique for their ability to assist in catapulting award recipients prominently into national awards season attention. 

The IFP Gotham Awards ceremony will be held on Monday, January 11th. The awards show will be presented live from Cipriani Wall Street New York in a hybrid format featuring virtual interactive tables in order to follow health and safety protocols brought on by the COVID-19 pandemic.

The annual Gotham Actor Tributes, Director Tribute, and Industry Tribute will be announced at a later date.

The 2020 IFP Gotham Award nominations are:

Best Feature 

 

The Assistant

Kitty Green, director; Kitty Green, Scott Macaulay, James Schamus, P. Jennifer Dana, Ross Jacobson, producers (Bleecker Street)

 

First Cow

Kelly Reichardt, director; Neil Kopp, Vincent Savino, Anish Savjani, producers (A24)

 

Never Rarely Sometimes Always

Eliza Hittman, director; Adele Romanski, Sara Murphy, producers (Focus Features)

 

Nomadland

Chloé Zhao, director; Frances McDormand, Peter Spears, Mollye Asher, Dan Janvey, Chloé Zhao, producers (Searchlight Pictures)

 

Relic

Natalie Erika James, director; Anna Mcleish, Sarah Shaw, Jake Gyllenhaal, Riva Marker, producers (IFC Midnight)



 

Best Documentary

 

76 Days

Hao Wu, Weixi Chen, Anonymous, directors; Hao Wu, Jean Tsien, producers (MTV Documentary Films) 

 

City Hall

Frederick Wiseman, director; Frederick Wiseman, Karen Konicek, producers (Zipporah Films)

 

Our Time Machine

Yang Sun, S. Leo Chiang directors; S. Leo Chiang, Yang Sun, producers (Passion River Films) 

 

A Thousand Cuts

Ramona S. Diaz, director; Ramona S. Diaz, Leah Marino, Julie Goldman, Christopher Clements, Carolyn Hepburn, producers (PBS Distribution | FRONTLINE )

 

Time

Garrett Bradley, director; Lauren Domino, Kellen Quinn, Garrett Bradley, producers (Amazon Studios) 


Best International Feature

 

Bacurau

Kleber Mendonça Filho, Juliano Dornelles, directors; Emilie Lesclaux, Saïd Ben Saïd, Michel Merkt, producers (Kino Lorber)

 

Beanpole

Kantemir Balagov, director; Alexander Rodnyansky, Sergey Melkumov, producers (Kino Lorber)

 

Cuties (Mignonnes)

Maïmouna Doucouré, director; Zangro, producer (Netflix)

 

Identifying Features

Fernanda Valadez, director; Astrid Rondero, producer (Kino Lorber)

 

Martin Eden

Pietro Marcello, director; Pietro Marcello, Beppe Caschetto, Thomas Ordonneau, Michael Weber, Viola Fügen, producers (Kino Lorber)

 

Wolfwalkers

Tomm Moore, Ross Stewart, directors; Paul Young, Nora Twomey, Tomm Moore, Stéphan Roelants, producers (Apple)


Bingham Ray Breakthrough Director Award

Radha Blank for The Forty-Year-Old Version (Netflix)

Channing Godfrey Peoples for Miss Juneteenth (Vertical Entertainment)

Alex Thompson for Saint Frances (Oscilloscope Laboratories) 

Carlo Mirabella-Davis for Swallow (IFC Films)

Andrew Patterson for The Vast of Night (Amazon Studios)


 


Best Screenplay

Bad Education, Mike Makowsky (HBO)

First Cow, Jon Raymond, Kelly Reichardt (A24)

The Forty-Year-Old Version, Radha Blank (Netflix)

Fourteen, Dan Sallitt (Grasshopper Film)

The Vast of Night, James Montague, Craig Sanger (Amazon Studios)



 

Best Actor

Riz Ahmed in Sound of Metal (Amazon Studios)

Chadwick Boseman in Ma Rainey's Black Bottom (Netflix)

Jude Law in The Nest (IFC Films)

John Magaro in First Cow (A24)

Jesse Plemons in I'm Thinking of Ending Things (Netflix)


Best Actress

Nicole Beharie in Miss Juneteenth (Vertical Entertainment)

Jessie Buckley in I'm Thinking of Ending Things (Netflix)

Yuh-Jung Youn in Minari (A24)

Carrie Coon in The Nest (IFC Films) 

Frances McDormand in Nomadland (Searchlight Pictures)


 


Breakthrough Actor

Jasmine Batchelor in The Surrogate (Monument Releasing)

Kingsley Ben-Adir in One Night in Miami... (Amazon Studios)

Sidney Flanigan in Never Rarely Sometimes Always (Focus Features)

Orion Lee in First Cow (A24)

Kelly O'Sullivan in Saint Frances (Oscilloscope Laboratories)


 


Breakthrough Series – Long Format (over 40 minutes)

 

The Great, Tony McNamara, creator; Tony McNamara, Marian Macgowan, Mark Winemaker, Elle Fanning, Brittany Kahan Ward, Doug Mankoff, Andrew Spaulding, Josh Kesselman, Ron West, Matt Shakman, executive producers (Hulu)

 

Immigration Nation, Christina Clusiau, Shaul Schwarz, Dan Cogan, Jenny Raskin, Brandon Hill, Christian Thompson, executive producers (Netflix)

 

P-Valley, Katori Hall, creator; Katori Hall, Dante Di Loreto, Peter Chernin, Jenno Topping, Liz W. Garcia, executive producers (STARZ)

 

Unorthodox, Anna Winger, Alexa Karolinski , creators; Anna Winger, Henning Kamm, executive producers (Netflix)

 

Watchmen, Damon Lindelof, Creator for Television;  Tom Spezialy , Nicole Kassell , Stephen Williams, Joseph E. Iberti, executive producers (HBO)


 


Breakthrough Series – Short Format (under 40 minutes)

 

Betty, Crystal Moselle, Lesley Arfin, Igor Srubshchik, Jason Weinberg, executive producers (HBO)

 

Dave, Dave Burd, Jeff Schaffer, creators; Dave Burd, Jeff Schaffer, Saladin K. Patterson, Greg Mottola, Kevin Hart, Marty Bowen, Scooter Braun, Mike Hertz, Scott Manson, James Shin,  executive producers (FX Networks)

 

I May Destroy You, Michaela Coel , creator; Michaela Coel, Phil Clarke, Roberto Troni, executive producers (HBO)

 

Taste the Nation, Padma Lakshmi, David Shadrack Smith, Sarina Roma, executive producers (Hulu)

 

Work in Progress, Abby McEnany, Tim Mason, creators, Abby McEnany, Tim Mason, Lilly Wachowski, Lawrence Mattis, Josh Adler, Ashley Berns, Julia Sweeney, Tony Hernandez, executive producers (SHOWTIME)

 


 

Gotham Audience Award

IFP members will determine the Gotham Audience Award with nominees comprised of the 20 nominated films in the Best Feature, Best Documentary, Best International Feature, and Bingham Ray Breakthrough Director Award categories. All IFP current, active members are eligible to vote. Voting will take place online in December. 

 

Thirty-five writers, critics and programmers participated in the nomination process. The 

Nominating Committees for the 2020 IFP Gotham Awards were:

 

Nominating Committee for Best Feature and Best Screenplay:

Justin Chang, Film Critic, Los Angeles Times, NPR's "Fresh Air"

K. Austin Collins. Film Critic, Rolling Stone

Eric Kohn, Executive Editor & Chief Critic, IndieWire

Alison Willmore, Film Critic, Vulture

Stephanie Zacharek, Film Critic, TIME


 

Nominating Committee for Best Documentary:

Ben Fowlie, Executive Director, Points North Institute; Founder, Camden International Film Festival 

Cynthia Fuchs, Director Film & Media Studies, George Mason University; Contributing Editor, PopMatters

Sky Sitney, Co-Creator & Co-Director, Double Exposure Investigative Film Festival

Abby Sun, Curator, the DocYard, and Researcher, MIT Open Doc Lab

Alissa Wilkinson, Film Critic, Vox 


 

Nominating Committee for Best International Feature:

Florence Almozini, Senior Programmer at Large, Film at Lincoln Center

Bilge Ebiri, Film Critic and Writer, New York Magazine/Vulture

David Fear, Senior Editor & Film/TV Critic, Rolling Stone

Tomris Laffly, Film Critic, RogerEbert.com, Variety 

David Rooney, Chief Film Critic, The Hollywood Reporter


 

Nominating Committee for Breakthrough Director

Monica Castillo, Arts and Culture Reporter, Colorado Public Radio

Peter Debruge, Chief Film Critic, Variety 

David Ehrlich, Senior Film Critic, Indiewire

Devika Girish, Film Critic & Editor

Soraya Nadia McDonald, Culture Critic, The Undefeated


 

Nominating Committee for Best Actor and Best Actress:

Robert Daniels, Contributor, RogerEbert.com and The Playlist

Tim Grierson, Senior U.S. Critic, Screen International; Contributing Editor, MEL

Mark Harris, Writer, New York Magazine 

Jessica Kiang, Film Critic, Variety, The Playlist, Sight & Sound

Christy Lemire, Film Critic, RogerEbert.com; Co-host Breakfast All Day podcast

Nominating Committee for Breakthrough Actor:

Kate Erbland, Deputy Editor, Film, IndieWire

Jon Frosch, Reviews Editor, The Hollywood Reporter

Beatrice Loayza, Writer & Film Critic

David Sims, Staff Writer, Culture, The Atlantic

Brian Tallerico, Editor, RogerEbert.com



 

Nominating Committee for Breakthrough Series 

Judy Berman, TV Critic, TIME

Jen Chaney, TV Critic, Vulture

Daniel Fienberg, Chief Television Critic, The Hollywood Reporter 

Caroline Framke, TV Critic, Variety

Matthew Gilbert, TV Critic, The Boston Globe


The Premier Sponsor of the 2020 Gotham Awards is The New York Times. The Official Auto Partner is Cadillac, the Official Water Partner is FIJI Water, the Official Airline Partner is JetBlue, and the Official Wine Partner is Robert Hall Winery.

Share this article:

More From LATF USA