The Film Independent Spirit Awards Nominations Are Here

Independent Spirit AwardsThe nominations for the 2014 Film Independent Spirit Awards have been announced. Nominees for Best Feature included 12 Years a Slave, All Is Lost, Frances Ha, Inside Llewyn Davis and Nebraska.

Winners will be announced at the Spirit Awards on Saturday, March 1, 2014. The awards ceremony will be held as a daytime luncheon in a tent on the beach in Santa Monica, with the premiere broadcast airing later that evening at 10:00 pm ET/PT exclusively on IFC.

Winners of the Spirit Awards Filmmaker Grants will be highlighted during the awards ceremony and announced at the Film Independent Spirit Awards Nominee Brunch on Saturday, January 11, 2014, at BOA Steakhouse in West Hollywood.

BEST FEATURE (Award given to the Producer, Executive Producers not awarded)

12 Years a SlavePRODUCERS: Dede Gardner, Anthony Katagas, Jeremy Kleiner, Steve McQueen, Arnon Milchan, Brad Pitt, Bill Pohlad
All Is LostPRODUCERS: Neal Dodson, Anna Gerb
Frances HaPRODUCERS: Noah Baumbach, Scott Rudin, Rodrigo Teixeira, Lila Yacoub
Inside Llewyn DavisPRODUCERS: Ethan Coen, Joel Coen, Scott Rudin
NebraskaPRODUCERS: Albert Berger, Ron Yerxa

BEST DIRECTOR

Shane CarruthUpstream Color
J.C. ChandorAll Is Lost
Steve McQueen12 Years a Slave
Jeff NicholsMud
Alexander PayneNebraska

BEST SCREENPLAY

Woody AllenBlue Jasmine
Julie Delpy, Ethan Hawke & Richard LinklaterBefore Midnight
Nicole HolofcenerEnough Said
Scott Neustadter &Michael H. WeberThe Spectacular Now
John Ridley12 Years a Slave

BEST FIRST FEATURE (Award given to the director and producer)

Blue CapriceDIRECTOR/PRODUCER: Alexandre Moors
PRODUCERS: Kim Jackson, Brian O’Carroll, Isen Robbins, Will Rowbotham, Ron Simons, Aimee Schoof, Stephen Tedeschi
ConcussionDIRECTOR: Stacie Passon
PRODUCER: Rose Troche
Fruitvale StationDIRECTOR: Ryan Coogler
PRODUCERS: Nina Yang Bongiovi, Forest Whitaker
Una NocheDIRECTOR/PRODUCER: Lucy Mulloy
PRODUCERS: Sandy Pérez Aguila, Maite Artieda, Daniel Mulloy, Yunior Santiago
WadjdaDIRECTOR: Haifaa Al Mansour
PRODUCERS: Gerhard Meixner, Roman Paul

BEST FIRST SCREENPLAY

Lake BellIn A World
Joseph Gordon-LevittDon Jon
Bob NelsonNebraska
Jill SolowayAfternoon Delight
Michael StarrburyThe Inevitable Defeat of Mister and Pete

JOHN CASSAVETES AWARD – Given to the best feature made for under $500,000.  (Award given to the writer, director, and producer;  Executive Producers not awarded)

Computer ChessWRITER/DIRECTOR: Andrew Bujalski
PRODUCERS: Houston King & Alex Lipschultz
Crystal FairyWRITER/DIRECTOR: Sebastiàn Silva
PRODUCERS: Juan de Dios Larraín & Pablo Larraín
Museum HoursWRITER/DIRECTOR: Jem Cohen
PRODUCERS: Paolo Calamita & Gabriele Kranzelbinder
Pit StopWRITER/DIRECTOR: Yen Tan
WRITER: David Lowery
PRODUCERS: Jonathan Duffy, James M. Johnston, Eric Steele, Kelly Williams
This is Martin BonnerWRITER/DIRECTOR: Chad Hartigan
PRODUCER: Cherie Saulter

BEST FEMALE LEAD

Cate BlanchettBlue Jasmine
Julie DelpyBefore Midnight
Gaby HoffmannCrystal Fairy
Brie LarsonShort Term 12
Shailene WoodleyThe Spectacular Now

BEST MALE LEAD

Bruce DernNebraska
Chiwetel Ejiofor12 Years a Slave
Oscar IsaacInside Llewyn Davis
Michael B. JordanFruitvale Station
Matthew McConaugheyDallas Buyers Club
Robert RedfordAll Is Lost

BEST SUPPORTING FEMALE

Melonie DiazFruitvale Station
Sally HawkinsBlue Jasmine
Lupita Nyong’o12 Years a Slave
Yolonda RossGo For Sisters
June SquibbNebraska

BEST SUPPORTING MALE

Michael Fassbender12 Years a Slave
Will ForteNebraska
James GandolfiniEnough Said
Jared LetoDallas Buyers Club
Keith StanfieldShort Term 12

BEST CINEMATOGRAPHY

Sean Bobbitt12 Years a Slave
Benoit DebieSpring Breakers
Bruno DelbonnelInside Llewyn Davis
Frank G. DeMarcoAll Is Lost
Matthias GrunskyComputer Chess

BEST EDITING

Shane Carruth & David LoweryUpstream Color
Jem Cohen & Marc VivesMuseum Hours
Jennifer LameFrances Ha
Cindy LeeUna Noche
Nat SandersShort Term 12

BEST DOCUMENTARY (Award given to the director and producer)

20 Feet From StardomDIRECTOR/PRODUCER: Morgan Neville
PRODUCERS: Gil Friesen & Caitrin Rogers
After TillerDIRECTORS/PRODUCERS: Martha Shane & Lana Wilson
Gideon’s ArmyDIRECTOR/PRODUCER: Dawn Porter
PRODUCER: Julie Goldman
The Act of KillingDIRECTOR/PRODUCER: Joshua Oppenheimer
PRODUCERS: Joram Ten Brink, Christine Cynn, Anne Köhncke, Signe Byrge Sørensen, Michael Uwemedimo
The SquareDIRECTOR: Jehane Noujaim
PRODUCER: Karim Amer

BEST INTERNATIONAL FILM (Award given to the director)

A Touch of Sin(China)DIRECTOR: Jia Zhang-Ke
Blue is the Warmest Color(France)DIRECTOR: Abdellatif Kechiche
Gloria(Chile)DIRECTOR: Sebastián Lelio
The Great Beauty(Italy)DIRECTOR: Paolo Sorrentino
The Hunt
(Denmark)
DIRECTOR: Thomas Vinterberg

ROBERT ALTMAN AWARD – Given to one film’s director, casting director, and its ensemble cast.

MudDirector: Jeff Nichols
Casting Director: Francine Maisler
Ensemble Cast:  Joe Don Baker, Jacob Lofland, Matthew McConaughey, Ray McKinnon, Sarah Paulson, Michael Shannon, Sam Shepard, Tye Sheridan, Paul Sparks, Bonnie Sturdivant, Reese Witherspoon

17th ANNUAL PIAGET PRODUCERS AWARD – The 17th annual Producers Award, sponsored by Piaget, honors emerging producers who, despite highly limited resources demonstrate the creativity, tenacity, and vision required to produce quality, independent films.  The award includes a $25,000 unrestricted grant funded by Piaget.

Toby Halbrooks & James M. Johnston
Jacob Jaffke
Andrea Roa
Frederick Thornton

20th ANNUAL SOMEONE TO WATCH AWARD – The 20th annual Someone to Watch Award recognizes a talented filmmaker of singular vision who has not yet received appropriate recognition.

My Sister’s QuinceañeraDIRECTOR: Aaron Douglas Johnston
NewlyweedsDIRECTOR: Shaka King
The Foxy MerkinsDIRECTOR: Madeline Olnek

19th ANNUAL STELLA ARTOIS TRUER THAN FICTION AWARD – The 19th annual Truer Than Fiction Award, sponsored by Stella Artois, is presented to an emerging director of non-fiction features who has not yet received significant recognition.  The award includes a $25,000 unrestricted grant.

Kalyanee MamA River Changes Course
Jason OsderLet the Fire Burn
Stephanie Spray & Pacho VelezManakamana

BY DISTRIBUTOR

DISTRIBUTOR

NOMINATIONS

# OF NOMINATIONS

Fox Searchlight Pictures

12 Years a Slave, Best Cinematography

12 Years a Slave, Best Director

12 Years a Slave, Best Feature

12 Years a Slave, Best Male Lead

12 Years a Slave, Best Screenplay

12 Years a Slave, Best Supporting Female

12 Years a Slave, Best Supporting Male

Enough Said, Best Screenplay

Enough Said, Best Supporting Male

9

IFC Films

Blue is the Warmest Color, Best International Film

Blue Caprice, Best First Feature

Crystal Fairy, Best Female Lead

Crystal Fairy, John Cassavetes Award

Frances Ha, Best Editing

Frances Ha, Best Feature

Una Noche, Best Editing

Una Noche, Best First Feature

8

Sony Pictures Classics

Before Midnight, Best Female Lead

Before Midnight, Best Screenplay

Blue Jasmine, Best Female Lead

Blue Jasmine, Best Screenplay

Blue Jasmine, Best Supporting Female

Wadjda, Best First Feature

6

Paramount Pictures

Nebraska, Best Director

Nebraska, Best Feature

Nebraska, Best First Screenplay

Nebraska, Best Male Lead

Nebraska, Best Supporting Female

Nebraska, Best Supporting Male

6

Roadside Attractions / Lionsgate

All Is Lost, Best Cinematography

All Is Lost, Best Director

All Is Lost, Best Feature

All Is Lost, Best Male Lead

Mud, Best Director

Mud, Robert Altman Award

6

Roadside Attractions

Gloria, Best International Film

In A World, Best First Screenplay

2

The Weinstein Company

Fruitvale Station, Best First Feature

Fruitvale Station, Best Male Lead

Fruitvale Station, Best Supporting Female

3

Radius-TWC

20 Feet From Stardom, Best Documentary

Concussion, Best First Feature

2

A24

Spring Breakers, Best Cinematography

The Spectacular Now, Best Female Lead

The Spectacular Now, Best Screenplay

3

CBS

Inside Llewyn Davis, Best Cinematography

Inside Llewyn Davis, Best Feature

Inside Llewyn Davis, Best Male Lead

3

Cinedigm

Short Term 12, Best Editing

Short Term 12, Best Female Lead

Short Term 12, Best Supporting Male

3

The Cinema Guild

Manakamana, Stella Artois Truer Than Fiction Award

Museum Hours, Best Editing

Museum Hours, John Cassavetes Award

3

Kino Lorber

A Touch of Sin, Best International Film

Computer Chess, Best Cinematography

Computer Chess, John Cassavetes Award

3

Focus Features

Dallas Buyers Club, Best Male Lead<

em>Dallas Buyers Club, Best Supporting Male

2

Drafthouse Films

The Act of Killing, Best Documentary

1

HBO FILMS

Gideon’s Army, Best Documentary

1

Janus Films

The Great Beauty, Best International Film

1

Lionsgate / CodeBlack

The Inevitable Defeat of Mister and Pete, Best First Screenplay

1

Magnolia Pictures

The Hunt, Best International Film

1

Monterey Media inc

This is Martin Bonner, John Cassavetes Award

1

Netflix

The Square, Best Documentary

1

Oscilloscope Pictures

After Tiller, Best Documentary

1

Phase 4 Films

Newlyweeds, Someone to Watch Award

1

Relativity Media

Don Jon, Best First Screenplay

1

The Film Arcade / Cinedigm

Afternoon Delight, Best First Screenplay

1

Variance Films

Go For Sisters, Best Supporting Female

1

Wolfe Releasing

Pit Stop, John Cassavetes Award

1

Zeitgeist Films

Let the Fire Burn, Stella Artois Truer Than Fiction Award

1

No Distributor

A River Changes Course, Stella Artois Truer Than Fiction Award

The Foxy Merkins, Someone to Watch Award

My Sister’s Quinceañera, Someone to Watch Award

Upstream Color, Best Director
& Best Editing

5

45 FILMS NOMINATED

TOTALS PER FILM

FILM TITLE

CATEGORIES

# OF NOMINATIONS

12 Years a Slave

Best Cinematography

Best Director

Best Feature

Best Male Lead

Best Screenplay

Best Supporting Female

Best Supporting Male

7

20 Feet From Stardom

Best Documentary

1

A River Changes Course

Stella Artois Truer Than Fiction Award

1

A Touch of Sin

Best International Film

1

After Tiller

Best Documentary

1

Afternoon Delight

Best First Screenplay

1

All Is Lost

Best Cinematography

Best Director

Best Feature

Best Male Lead

4

Before Midnight

Best Female Lead

Best Screenplay

2

Blue Caprice

Best First Feature

1

Blue is the Warmest Color

Best International Film

1

Blue Jasmine

Best Female Lead

Best Screenplay

Best Supporting Female

3

Computer Chess

Best Cinematography

John Cassavetes Award

2

Concussion

Best First Feature

1

Crystal FairyBest Female Lead

John Cassavetes Award

2

Dallas Buyers Club

Best Male Lead

Best Supporting Male

2

Don Jon

Best First Screenplay

1

Enough Said

Best Screenplay

Best Supporting Male

2

Frances Ha

Best Editing

Best Feature

2

Fruitvale Station

Best First Feature

Best Male Lead

Best Supporting Female

3

Gideon’s Army

Best Documentary

1

Gloria

Best International Film

1

Go For Sisters

Best Supporting Female

1

In A World

Best First Screenplay

1

Inside Llewyn Davis

Best Cinematography

Best Feature

Best Male Lead

3

Let the Fire Burn

Stella Artois Truer Than Fiction Award

1

Manakamana

Stella Artois Truer Than Fiction Award

1

Mud

Best Director

Robert Altman Award

2

Museum Hours

Best Editing

John Cassavetes Award

2

My Sister’s Quinceañera

Someone to Watch Award

1

Nebraska

Best Director

Best Feature

Best First Screenplay

Best Male Lead

Best Supporting Female

Best Supporting Male

6

Newlyweeds

Someone to Watch Award

1

Pit Stop

John Cassavetes Award

1

Short Term 12

Best Editing

Best Female Lead

Best Supporting Male

3

Spring Breakers

Best Cinematography

1

The Act of Killing

Best Documentary

1

The Foxy Merkins

Someone to Watch Award

1

The Great Beauty

Best International Film

1

The Hunt

Best International Film

1

The Inevitable Defeat of Mister and Pete

Best First Screenplay

1

The Spectacular Now

Best Female Lead

Best Screenplay

2

The Square

Best Documentary

1

This is Martin Bonner

John Cassavetes Award

1

Una Noche

Best Editing

Best First Feature

2

Upstream Color

Best Director

Best Editing

2

Wadjda

Best First Feature

1

For more information on submission guidelines, voting, and the history of the Spirit Awards, please visit www.spiritawards.com. 

Share this article:

More From LATF USA